Newcastle United Fan Club Bulgaria - Official site of NUFC Bulgarian Fan Club

by Дидо Калинков

След мачовете с Фулъм и Ливърпул

Коледния маратон на Английската Висша лига за свраките започна с домакинство на Фулъм. Александър Митрович, бе титуляр за лондончани и се стараеше да нарани Рафа Бенитез. За Нюкасъл пък мачът бе сот задължителните за печелене. Огромно разочарование обаче за феновете – както от неспечелените 3 точки така и от играта. Двата отбора завършиха 0-0, като това равенство отреди 15 място, а Фулъм остана последен(след 18-и кръг).

В съботния следобед на St. James’s Park мачът не се отличи с нещо специално. Двубоят меко казано не блестеше и не бе от най-интересните за гледане. Ето и по-интересните моменти: удар на Ласелс с глава в 18 минута премина близо, но излезе в аут. През второто полувреме удар на Мат Ричи беше блокиран. Свраките претендираха за дузпи на няколко пъти, но техните претенции не бяха уважени от съдията Аткинсън. Фулъм бе много близо до победата в 93 минута, но прекрасна намеса на капитана Ласелс спря Александър Митрович. Мачът беше наблюдаван от 51,237 зрители. След мача Рафаел Бенитез отчете както негативите, така и позитивите. Той заяви: “Нашият отбор доминираше. Имахме пълен контрол и е разочароващо, че не успяхме да спечелим. Дори можехме и да загубим мача в 93 минута. Ще анализираме мача и ще видим къде сме сгрешили. Позитивното за нас е, че от последните 2 мача имаме 4 точки.” Това беше главното, което мениджърът заяви.

За статистиката е интересно да кажем, че след 18 кръга в английската висша лига, в 4 от тези 18 срещи Нюкасъл завърши 0-0.

На 26.12 отборът бе гост на Анфийлд, където лидерите в класирането Ливърпул постигнаха доста изразителна победа – къде заслужена, къде не… – 4-0, което е и най-голямата загуба на Рафа като мениджър на Нюкасъл!!!
Интересен подход за мача – останахме с впечатление, че се пазят Перез и Рондон за мача с Уотфорд, като на тяхно масто играха Муту и Хоселу. Смените на Кенеди и Ричи с Мърфи и Лонгстаф(дебют) също навяват мисли за отписан мач и намек към ръководството за нужда от трансфери!
Ще избегнем безкрайните спекулации – само ще отбележим, че ни се иска да виждаме как Нюкасъл не се предава и се опитва да направи живота труден на ВСЕКИ съперник!
Шон Лонгстаф бе приветстван с радостни възгласи и песни от агитката на джордитата(ясно се чуха напевите – “he’s one of our own” и “if Longstaff scores, we’re on the pitch.”)
За отбелязване са няколко неща – Хоселу изпусна първият шанс за гол в мача, Ласелс сбърка ужасно за 1-0 (както и още няколко пъти – в комбинация с неуверения му израз на лицето си мислим, че е добре да почива малко), Мо Салах спечели доста лека дузпа с която мача стана 2-0 и меко казано извън възможностите на свраките! Усетил ръката на Пол Дъмет на рамото си, рошльото се прегъна назад и падна, като гледката бе достатъчна за сидията да отсъди 11-метров наказателен удар. Египтянинът бе разследван за симулация дни след мача от ФА, но официално бе оневинен с думите – Той не е такъв човек! – остава единствено да разберем дали лявата ръка на Дъми е нечовешка!

Обеззверени и доиграващи мача, играчите на Рафа допуснаха още два гола, Шакири и Фабиньо зарадваха феновете на Ливърпул на празничния ден!
На средата на сезона Нюкасъл е 15-и със 17 точки, като притеснително изглежда както отдалеченото на 9 точки 12 място, така и крехките 5 точки пред 18-а позиция.